Boğaz Turları Sırasında Görülebilecek Önemli Yapılar

Kaotik şehir içi trafiğine takılmadan boğazın ve İstanbul’un tüm güzelliklerini keşfedebileceğiniz tekne turu gezintisi sırasında Osmanlı’dan kalma yazlık ve kışlık sarayları, yalıları ve koruları farklı açılardan görme şansı yakalayabilirsiniz.

Ayrıca iki boğaz köprüsünün altından geçerken, yapıların ne kadar haşmetli olduklarını bir kere daha anlayabilirsiniz.

Boğaz Turları Çırağan Sarayı
Çırağan Sarayı

Denize açıldıktan sonra karşınıza çıkacak en önemli yapılar, Osmanlı’nın farklı zamanlarında devletin yönetim merkezleri olarak kullanılan ve pek çok tarihi olaya tanıklık etmiş Topkapı, Dolmabahçe, Yıldız, Çırağan, Beylerbeyi sarayları. Kışlık sarayların yanı sıra Hidiv Kasrı gibi yazlık mekânları da görme ayrıcalığına kavuşabilirsiniz.

Dolmabahçe Sarayı Boğaz Turları
Dolmabahçe Sarayı

Boğaz gezintisi sırasında görebileceğiniz tarihi yapılar, sadece saraylardan oluşmuyor. Yol boyunca Esma Sultan, Sait Halim Paşa, Ferik Ahmet Akif ve Bahaî başta olmak üzere İstanbul’un mimari açıdan en az sarayları kadar zengin yalılarının da güzelliklerine şahit olabilirsiniz.

Aralarında Büyük Mecidiye ve Bezm-i Âlem Valide Sultan camilerinin olduğu simge yapıları yakından gördükten sonra sizi selamlayacak iki görkemli yapı daha karşınıza çıkacak: İstanbul’un fethinde kilit rollere soyunmuş olan Rumeli ve Anadolu hisarları.

Beylerbeyi Sarayı Boğaz Turu
Beylerbeyi Sarayı

Boğaz’ın Karadeniz’e açıldığı Rumeli ve Anadolu kavaklarında ise kent merkezindeki bina yoğunluğu yerini İstanbul’un doğal güzelliklerine bırakıyor. Turlar boğazın bu kesimine geldiklerinde ağırlıklı olarak Anadolu Kavağı’nda birkaç saatlik mola vermeyi tercih ediyorlar.

Bereketli sulardan avlanan taze deniz ürünleri ile karnınızı doyurabileceğiniz köyde dilerseniz kısa bir doğa yürüyüşü yaparak Yoros Kalesi’ne çıkabilir veya tepelere kurulmuş kafelere oturup manzaranın tadını çıkartabilirsiniz.

Ne Aramıştınız ?
Ne Aramıştınız ?